Введення у тему
З 12 жовтня 2018 року в Україні запрацювала стратегічна екологічна оцінка. Це процедура, яка виникла як логічне продовження оцінки впливу на довкілля і пов’язана вона з тим, що країни-підписанти Конвенції про оцінку впливу на довкілля у транскордонному контексті (надалі — ЕСПО Конвенція) побачили, що встановлювати екологічні умови на етапі проєктування конкретного об’єкта чи діяльності запізно, якщо ми хочемо максимально дотриматися питань охорони довкілля та сталого розвитку. Тому країни-учасники конвенції ЕСПО домовились, що оцінювати на екологічні ризики потрібно і документи державного планування. Така домовленість зафіксована у Протоколі про Стратегічну екологічну оцінку.
Стратегічна екологічна оцінка — це процес, у ході якого екологічні міркування повинні бути повністю інтегровані в підготовку планів і програм до їх остаточного прийняття. Завданнями СЕО є забезпечення високого рівня захисту довкілля та сприяння сталому розвитку. Інструмент СЕО був розроблений для досягнення сталого розвитку, оскільки він визначає впливи на елементи довкілля, які «зростатимуть» у процесі планування, реалізації планованої діяльності, включаючи вплив на біорізноманіття.
З часу повномасштабного вторгнення були внесені зміни до законодавства щодо містобудівної діяльності, які передбачають нові планувальні документи на рівні регіонів та громад – програми комплексного відновлення областей та територіальних громад. Такі плани мають стати основою для оновлення комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території. СЕО підпадають не всі ці документи, а лише комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів і детальні плани території, проте програми комплексного відновлення не підлягають СЕО, але підлягають громадському обговоренню. Як врахувати екологічні ризики та обмеження, забезпечити сталий повоєнний розвиток регіонів та громад, і як громадськості вплинути на цей процес – важливо знати і розуміти.
План модуля:
СЕО як інструмент екологізації державних і місцевого планування.
Хто і коли проводить СЕО?
Участь громадськості під час здійснення СЕО.
Роль громадськості у планах відновлення територіальних громад.
Порядок ведення Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки.
Роль органів консультування під час здійснення СЕО.
Види відповідальності за порушення законодавства про СЕО.
Судові справи, пов’язані із порушенням законодавства про СЕО.
- Викладач: Кізима Оксана
- Викладач: Мелень-Забрамна Ольга