Вивчення механізмів захисту природи в умовах війни було б неповним без дослідження тематики ґрунтів з екологічної та правової точки зору. Головно з урахуваннями аспектів їх використання, збереження, охорони і захисту. Зазначене питання часто не наділяють особливою увагою, ототожнюючи поняття ґрунтів та земель, ведучи мову виключно про земельні питання та їх регулювання. Натомість, ці поняття є далеко не тотожними, а земельне законодавствство враховує не всі особливості такого природного ресурсу як ґрунт. Цим зумовлюється широкий ряд невизначеності і у розумінні належного поводження з ґрунтом, його використанням, і в регулюванні відповідних питань на рівні законодавства, напрямків державної політики.
Враховуючи ведення повномасштабних бойових дій на території України, реалізація існуючих та створення нових механізмів захисту ґрунту, збереження його корисних властивостей, зведення до мінімального рівня негативних факторів, що мають місце і чинять вплив на нього, має стати одним із пріоритетних завдань водночас і держави, і громадянського суспільства. Дослідники стверджують, що найбільше серед екосистем, що зазнають негативного впливу воєнних дій, страждає екосистема ґрунту. Те, що буквально знаходиться в нас під ногами, справді є цілою екосистемою. Велика кількість дрібних організмів, що створюють і підтримують ґрунт, а також його біологічний покрив — трави, мохи, лишайники та гриби — є найбільш вразливими через фактичну відсутність мобільності. Інакше кажучи, усі живі організми в товщі ґрунту або ті, які захищають від ерозії його поверхню, як і власне сам ґрунт, не здатні покинути ділянку, на якій відбувається вибух боєприпасу, або захистити себе від негативних впливів. Такими впливами передусім є короткострокова руйнівна дія вибухової хвилі та довготривала дія хімічного забруднення.
Наслідками майже кожного обстрілу є пошкодження поверхні ґрунту, потрапляння у нього уламків снарядів та вивільнення в атмосферу токсичних газів. Шкоду значного масштабу ґрунту спричиняє й сама вибухова хвиля.
Зрозуміло, що внаслідок зазначеного якість ґрунту втрачається, його структура порушується, а здатність до самовідновлення мінімізується. Саме у зв’язку із наведеним мають вживатись належні заходи задля захисту та відновлення ґрунтового шару на території України, а особливо, славнозвісних українських чорноземів. Саме тому, поглиблення знань про ґрунт, його властивості та характеристики, правове регулювання є зараз актуальними як ніколи. Тільки детальне вивчення існуючої політики держави у цій сфері, згаданих властивостей ґрунтів, правового регулювання дозволить виділити основні проблеми, знайти шляхи їхнього вирішення, а, отже, і зменшити негативний вплив воєнних дій на екосистему ґрунту.
- Викладач: Панькевич Марта
- Викладач: Францішкевич Юлія