Опис, графік та принципи оцінювання курсу
Онлайн курс: “Інструменти збереження та відновлення довкілля під час відбудови” 2025
Курс розпочнеться 13 січня 2025 року та буде тривати до 30 травня 2025 року й складатиметься з 5 модулів
Модуль 1. Геоінформаційні технології (ГІТ) у природоохоронній діяльності. Відповідальний викладач Олександр Гарбар, доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка
Модуль 2. Стратегічна екологічна оцінка як інструмент планування сталого повоєнного відновлення громад. Відповідальні викладачі: керівник юридичного відділу, провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна, Кізима Оксана, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина».
Модуль 3. Оцінка впливу на довкілля, як інструмент збереження та відновлення довкілля під час відбудови. Відповідальні викладачі Єлизавета Алексєєва, керівник інформаційно-аналітичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина», Соломія Баран, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»
Модуль 4. Управління відходами територіальних громад: виклики та рішення. Відповідальні викладачі: юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Марта Панькевич, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Юлія Францішкевич, керівник юридичного відділу, провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна.
Модуль 5. Врахування інтересів дикої природи у планах та програмах відновлення: екологічні, юридичні критерії і принципи. Відповідальні викладачі Катерина Полянська, еколог 1-ої категорії МБО «Екологія-Право-Людина», Анатолій Павелко, провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина», Соломія Баран, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина», Кізима Оксана, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»
За темою кожного модуля ЕПЛ підбирає необхідну літературу, законодавство, проводить вступні та дискусійні вебінари для кожного модуля. Під час вступного вебінару окреслюються основні джерела інформації, які слухачам необхідно опрацювати, презентуються основні проблемні питання та ключові тези. В кінці модуля проводиться дискусійний вебінар, на якому учасники вже мають можливість на основі опрацьованої літератури поставити викладачу питання, обговорити проблемні аспекти, виробити свою позицію та почути думку інших слухачів курсу. Також обговорення тематики модулів відбуватиметься у форумі, створеному для постійного обговорення питань, що виникають під час опрацювання літератури та тематики окремого модуля серед учасників та викладачів курсу.
Кожен модуль супроводжуватиметься практичними завданнями і завершуватиметься контрольною роботою. Наприкінці курсу слухачі пишуть фінальне есе.
Курс розроблено на платформі Moodle.
Онлайн курс є інноваційним, заснованим на міжнародних підходах до таких дистанційних навчань та більш ніж 30-річному досвіді роботи ЕПЛ. У процесі навчання слухачі мають можливість самостійно між собою обговорювати питання, проблеми та суперечності, вчитися мислити і аналізувати літературу, першоджерела та виробляти свою власну точку зору, бути активним учасником вебінарів на основі аналізу сучасних джерел, інтернет-ресурсів та законодавства.
Лекції і вебінари будуть проводити працівники ЕПЛ, які є висококваліфікованими юристами, екологами, аналітиками із практичним та педагогічним досвідом викладання та застосування екологічного права України, участі в національних процесах, судових органах, що реалізують політику та застосовують законодавство у сфері захисту довкілля та екологічних прав громадян. Відеолекції проводитимуть національні експерти, практики із досвідом роботи у сфері охорони природи, розробці екологічного законодавства.
Контроль слухачів буде здійснюватися дистанційно з врахуванням різних форм активності слухача: активність при обговореннях на форумі, правильність відповідей на контрольні запитання та якість написаного есе, де враховуватиметься фактичне знання теоретичного матеріалу, самостійний аналіз та індивідуальні висновки у вирішенні проблем. Обговорення тем модулів буде базуватися на попередньому ознайомленні та аналізі основної літератури слухачами, перегляді відеолекцій до проведення вебінару.
По закінченню кожного модуля слухачі повинні надати відповідь на 10 контрольних питань. У випадку відсутності у слухача можливості взяти участь в модулі (модулях), можливість самостійно опрацювати пропущені модулі та здати (чи перездати) контрольні завдання буде надаватися в кінці курсу після завершення всіх модулів. По закінченню всіх модулів слухачі повинні підготувати завершальне есе. Слухачі курсу, які пройдуть всі модулі, напишуть контрольні роботи та есе і наберуть від 180 до 199 балів, отримають сертифікати про проходження курсу від ЕПЛ. Слухачі які завершать курс з балами від 200 до 250 отримають сертифікати з відзнакою. Слухачі, які отримали 180 і вище балів, будуть запрошені до безкоштовної участі у кількаденній літній школі з екологічного права (за відсутності карантину), за участі міжнародно визнаних професорів, експертів та практиків у різних галузях охорони довкілля. Усі витрати слухачів, пов’язані із участю у літній школі, покриються організаторами.
Графік курсу
Модуль 1. Геоінформаційні технології (ГІТ) у природоохоронній діяльності. 13 січня - 9 лютого 2025 року.
Модуль 2. Стратегічна екологічна оцінка як інструмент планування сталого повоєнного відновлення громад. 10 лютого - 23 лютого 2025 року.
Модуль 3. Оцінка впливу на довкілля, як інструмент збереження та відновлення довкілля під час відбудови. 24 лютого - 9 березня 2025 року.
Модуль 4. Управління відходами територіальних громад: виклики та рішення. 10 березня - 23 березня 2025 року.
Модуль 5. Врахування інтересів дикої природи у планах та програмах відновлення: екологічні, юридичні критерії і принципи. 24 березня - 6 квітня 2025 року.
Відпрацювання – 7 квітня – 20 квітня 2025 року.
Написання есе – 7 квітня – 11 травня 2025 року.
Надання результатів есе, визначення успішних учасників курсу – до 30 травня 2025 року.
Літня школа для учасників які успішно завершили курс та набрали необхідну кількість балів – червень 2025 року. (Дати будуть уточнюватися)
Принципи оцінювання роботи слухачів:
За кожен опрацьований модуль максимально можна набрати 30 балів, з яких: 10 балів за активність під час дискусій на форумі та 20 балів за контрольну роботу. За опрацювання 5 модулів слухачі можуть отримати максимально 150 балів.
За роботу над фінальним есе слухачі можуть отримати максимально 100 балів в залежності від його якості, опрацьованої літератури та обґрунтувань самостійних висновків автора.
Таким чином, максимально за курс слухач може набрати 250 балів.
Модуль з ГІС буде оцінюватися відповідно до виконання практичних завдань, роботи на форумі та здачі підсумкового проєкту.
Слухачі, які набрали 180 балів і більше, мають можливість взяти участь у літній школі з екологічного права та екології.
Вимоги до контрольних робіт слухачів:
Відповіді на 10 контрольних питань у кінці кожного модуля повинні бути стислими, конкретними та чіткими, в обсязі не більше ніж 300 слів, без цитування текстів законодавчих актів, але із самостійним аналізом таких. Буде проводитися перевірка на плагіат.
Поради щодо побудови есе:
Есе – невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми.
На відміну від реферату, який адресується будь-якому слухачеві, есе – це ближче до репліки, що адресується підготовленому слухачу, тобто людині, яка вже має уяву, про що йде мова. Власне, така «адресність» дозволяє автору есе зосередити увагу на розкритті нового змісту, а не нагромаджувати різними службовими деталями викладення матеріалу в письмовому форматі.
Будь-яке есе варто розпочати зі вступу, в якому має бути висвітлено загальний підхід до теми. Вступ повинен містити проблемне завдання і відповідь на поставлене питання. Автор есе не має права описувати все, що йому відомо в обсязі заданої теми, а лише те, що буде творчою відповіддю на поставлене питання у темі. Упродовж усього есе необхідно підкреслювати зв'язок поданих фактів з тезою.
Основна частина есе вибудовується з метою переконання читача. Для цього автор есе має використати вагомі власні аргументи. Спочатку варто викласти головні ідеї та факти, які підтверджуватимуть приклади до цих ідей. Есе має містити озвучену кінцівку. При цьому зовсім не важливо, кінець є ствердженням будь-чого, запитанням чи остаточно не завершеними роздумами.
Обсяг есе – не більше 3000 слів.